Отруєння грибами:профілактика і перша допомога

Щорічний аналіз отруєння грибами свідчить, що їх пік припадає на липень – жовтень. Однією з основних причин отруєння грибами є зневажливе ставлення людей до санітарно-просвітницької інформації та попереджувальних заходів що здійснюються в цьому напрямку.

Що робити, щоби не отруїтися грибами і як себе поводити, якщо це сталося

Основні причини отруєнь грибами:

• відсутність або недостатнє знання їстівних і отруйних грибів;
    • хибні думки і забобони щодо визначення отруйності грибів;
    • недбалість при збиранні і заготівлі, неправильне приготування, а також недостатній контроль і нагляд за заготівлею і продажем (незнання або недостатнє знання ознак, особливостей їстівних і отруйних грибів є досить розповсюдженим явищем).

Щоб не отруїтися дикорослими грибами радимо:

• відмовитися від споживання дикорослих грибів, як від продукту взагалі, а споживати штучно вирощені печериці, гливи, купуючи їх у магазині;
    • не купувати гриби на стихійних ринках чи у продавців на автошляхах. Безпечніше купувати гриби на стаціонарних ринках, де вони проходять відповідний контроль.

Якщо Ви все ж відправились до лісу збирати гриби, то обов’язково пам’ятайте наступне:

– ніколи не кладіть у кошик грибів, яких не знаєте. Остерігайтеся пластинчатих грибів;

• не збирайте старих перезрілих або дуже молодих грибів, у яких нечітко виражені морфологічні ознаки, а також тих, що ростуть поблизу швидкісних трас чи на радіаційно забруднених територіях;
    • під час посухи грибів краще не брати взагалі. У спекотну погоду змінюється обмін речовин в організмі гриба, він втрачає воду, накопчує токсини;
    • уважно перевірте зібрані гриби перед тим, як починати готувати страву або робити заготівлі;
    • не вживайте сирих грибів;
    • відібрані гриби спочатку промийте та відваріть декілька разів у підсоленій воді (не менше 3-х) протягом 30 хвилин;
    • готові страви з грибів зберігайте на холоді в емальованому посуді, але не більше доби.

КОМУ НЕ МОЖНА ЇСТИ ГРИБИ

Навіть якщо ви впевнені у якості і безпеці грибів, їх не рекомендовано вживати:

• жінкам у період вагітності і грудного вигодовування;
    • дітям до 12 років;
    • людям літнього віку.

СИМПТОМИ ОТРУЄННЯ ГРИБАМИ

Ознаки отруєння грибами можуть проявитися як через 30 хвилин після споживання, так і протягом декількох днів. Основними ознаками отруєння грибами є:

• нудота, блювання;
    • різкий біль в животі;
    • діарея;
    • запаморочення;
    • підвищення температури тіла;
    • зниження пульсу;
    • задуха;
    • судоми;
    • відтік крові від кінцівок (холодні руки та ноги);
    • поява галюцинацій та марення.

Якщо у вас проявився хоча б один із цих симптомів – негайно викликайте лікаря!

ПЕРША ДОПОМОГА ПРИ ОТРУЄННІ ГРИБАМИ

Найголовніше – терміново телефонуйте «103».

Якщо є можливість, промийте шлунок простою водою чи прийміть сорбенти (найменша ефективна доза активованого вугілля – 0,5 г/кг маси тіла).

До приїзду невідкладної допомоги дотримуйтесь постільного режиму і пийте багато рідини – води, підсоленої води або прохолодного чаю. Це допоможе відновити водно-сольовий баланс та вивести токсини.

Категорично заборонено вживати алкоголь, будь-яку їжу чи молочні та кисломолочні продукти – це може прискорити всмоктування токсинів.

Ні у якому разі не займайтеся самолікуванням і не намагайтеся “перечекати” – це може бути смертельнонебеезпечно!

Залишки грибів або грибних страв треба обов’язково зберегти, тому що лабораторне їх дослідження допоможе встановити причину отруєння та призначити правильне лікування.